16-17 noyabr 2023-cü ildə Şərqi Zəngəzur iqtisadi rayonuna daxil olan Cəbrayıl, Qubadlı və Zəngilan rayonlarında Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Xüsusi Nümayəndəliyi, Azərbaycan Respublikası Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyi, Azərbaycan Respublikası Dövlət Gömrük Komitəsi və ETN İqtisadiyyat İnstitutunun birgə təşkilatçılığı ilə keçirilmiş “Beynəlxalq nəqliyyat-logistika dəhlizi: Zəngilandan inkişaf impulsları” mövzusunda beynəlxalq elmi-praktik konfransın materialları çap olunmuşdur.
Beynəlxalq nəqliyyat-logistika dəhlizləri: Zəngilandan inkişaf impulsları” adlı topluda beynəlxalq nəqliyyat-logistika dəhlizlərinin regional iqtisadi inkişafda, tranzit potensialının genişləndirilməsində və post-konflikt ərazilərin bərpasında rolu kompleks şəkildə araşdırılmışdır. Topluya daxil edilmiş məruzə və tezislərdə Orta Dəhliz və Zəngəzur dəhlizinin geoiqtisadi əhəmiyyəti, nəqliyyat infrastrukturunun inkişafı, rəqəmsallaşma, gömrük və logistika sistemlərinin təkmilləşdirilməsi, investisiya imkanları, regional inteqrasiya və dayanıqlı inkişaf məsələləri elmi-praktik aspektdə təhlil olunmuşdur. Nəşrdə Azərbaycanla yanaşı müxtəlif ölkələrdən alimlərin, ekspertlərin və dövlət nümayəndələrinin baxışları təqdim edilmişdir.

Опубликованы материалы международной научно-практической конференции «Международный транспортно-логистический коридор: импульсы развития из Зангилана», состоявшейся 16-17 ноября 2023 года при совместной организации Специального представительства Президента Азербайджанской Республики в Джебраильском, Губадлинском и Зангиланском районах, входящих в Восточно-Зангезурский экономический район, Министерства цифрового развития и транспорта Азербайджанской Республики, Государственного Таможенного Комитета Азербайджанской Республики и Института Экономики Министерства науки и образования. Желающие приобрести книгу могут обратиться в отдел Снабжения и работы с документами Института Экономики.
Сборник под названием «Международные транспортно-логистические коридоры: импульсы развития из Зангилана» всесторонне исследует роль международных транспортно-логистических коридоров в региональном экономическом развитии, расширении транзитного потенциала и восстановлении постконфликтных территорий. В сборник вошли доклады и тезисы, анализирующие с научной и практической точки зрения геоэкономическое значение Среднего и Зангазурского коридора, развитие транспортной инфраструктуры, цифровизацию, совершенствование таможенных и логистических систем, инвестиционные возможности, региональную интеграцию и вопросы устойчивого развития. В публикации представлены мнения ученых, экспертов и представителей правительств различных стран, помимо Азербайджана.