Elm və Təhsil Nazirliyi İqtisadiyyat İnstitutunun daimi elmi seminarında həmyerlimiz, Rusiya Ali İqtisadiyyat Məktəbi Milli Tədqiqat Universitetinin iqtisadiyyat fakültəsində ali riyaziyyat kafedrasının müdiri, texnika elmləri doktoru, professor Fuad Ələsgərov “Şəbəkə analizi” mövzusunda çıxış edib.
Tədbirə İnstitutun əməkdaşları ilə yanaşı onlayn formatda Azərbaycanın bir sıra ali məktəblərinin tədqiqatçıları da qatılıblar.
İqtisadiyyat İnstitutunun baş direktoru, professor Nazim Müzəffərlinin sədrliyi ilə keçirilən seminarda öncə məruzəçi qonaq təqdim olunub. Bildirilib ki, Fuad Ələsgərov oyun və idarəetmə nəzəriyyəsi (siyasi proseslərin riyazi və tətbiqi modelləşdirilməsi də daxil olmaqla) üzrə mütəxəssisdir, Rusiya Ali İqtisadiyyat Məktəbi Milli Tədqiqat Universitetinin əməkdar professoru, V.A.Trapeznikov adına İdarəetmə Problemləri İnstitutunun “M.A.Ayzerman adına Seçim və qərarların təhlili nəzəriyyəsi” laboratoriyasının müdiri, Rusiya Federasiyasının Elm və Texnika üzrə fəxri işçisi, Avropa Akademiyasının üzvüdür. Professor müxtəlif sistemlərdə elementlərin qarşılıqlı əlaqəsini və təsirini öyrənməklə, tətbiqi şəbəkə təhlili üzrə ixtisaslaşıb. Şəbəkə modellərini, təsirli qovşaqların müəyyən edilməsi metodlarını, həmçinin, şəbəkələrin ixrac və idxal bazarlarının təhlili də daxil olmaqla sosial-iqtisadi məsələlərdə tətbiqini araşdırır. 1981-ci ildə V.A.Trapeznikov adına İdarəetmə Problemləri İnstitutunda “Sosial və iqtisadi sistemlərdə idarəetmə” ixtisası üzrə namizədlik dissertasiyasını, 1993-cü ildə doktorluq dissertasiyasını müdafiə etmişdir (dissertasiyanın adı: “Lokal aqreqasiya modelləri”). Alim Avropa və ABŞ-ın bir çox universitetlərində, o cümlədən Kaliforniya Texnoloji Universitetində, Bosfor Universitetində, Paris Universitetində, Turku Universitetində (Finlyandiya), İqtisadi tədqiqatlar üzrə Beynəlxalq Mərkəzdə (İtaliya), Kiel Universitetində (Almaniya) dəvətli professor kimi çalışmışdır. 30-dan çox universitetdə, o cümlədən, Harvard Universitetində, Massaçusets Texnologiya İnstitutunda, Standford, Merilənd, Rays Universitetində, La Sapienza Universitetində, London iqtisadi məktəbində və s. dəvətli məruzəçi kimi çıxış etmişdir.
Seminarda geniş təqdimatla çıxış edən professor Fuad Ələsgərov “Şəbəkə analizi”nin əsas mahiyyəti, bu sahədə uzun illər apardığı tədqiqatlar və onların nəticələri barədə məlumat verib. Alim bank sektorunda kreditləşdirmənin özünün müəllifi olduğu şəbəkə analizi metodu ilə təhlilini və qiymətləndirilməsini həyata keçirib. Qiymətləndirmələr üzrə iki indeks hazırlanıb – Bundle və Pivotal indeksləri. Bu qiymətləndirmə modellərindən Rusiya və Türkiyə banklarında istifadə olunub. İndekslər bank kreditləri bazarında mövcud vəziyyəti riyazi yollarla təhlil etməyə imkan verir. “Şəbəkə analizi” metodu ilə beynəlxalq əhali miqrasiyasının sosial-iqtisadi təsirləri də qiymətləndirilib.
F.Ələsgərov daha bir tədqiqatı - dərin qeyri-müəyyənlik şəraitində ərzaq təhlükəsizliyi problemlərinin şəbəkə analizi haqqında geniş danışıb. Bu analiz ayrı-ayrı ölkələrdə yerli istehsalı, idxal və ixracı nəzərə almaqla ərzaq təhlükəsizliyini, əhalinin qidalanma səviyyəsini, böhran və təbii fəlakətlərin ölkələrin ərzaqla təminatına təsirlərini ölçməyə və qiymətləndirməyə imkan verir. Alimin tədqiqatlarının nəticələri, o cümlədən, 5 kitabı Springer nəşriyyatında çap olunub.

В постоянном научном семинаре Института Экономики Министерства науки и образования выступил наш соотечественник — заведующий кафедрой высшей математики факультета экономики Национального исследовательского университета «Высшая школа экономики», доктор технических наук, профессор Фуад Алескеров с докладом на тему «Сетевой анализ».
В мероприятии наряду с сотрудниками Института приняли участие в онлайн-формате исследователи ряда высших учебных заведений Азербайджана.
Семинар прошёл под председательством генерального директора Института Экономики, профессора Назима Музаффарли, который представил гостя. Отмечалось, что Фуад Алескеров является специалистом в области теории игр и теории управления (включая математическое и прикладное моделирование политических процессов), заслуженным профессором Национального исследовательского университета «Высшая школа экономики», заведующим лабораторией «Теории выбора и анализа решений имени М.А. Айзермана» Института проблем управления имени В.А. Трапезникова, почётным работником науки и техники Российской Федерации, членом Европейской академии.
Профессор специализируется на прикладном сетевом анализе, изучая взаимосвязи и влияние элементов в различных системах. Он исследует сетевые модели, методы определения влиятельных узлов, а также применение сетевого анализа в социально-экономических задачах, включая анализ экспортных и импортных рынков. В 1981 году в Институте проблем управления имени В.А. Трапезникова он защитил кандидатскую диссертацию по специальности «Управление в социальных и экономических системах», а в 1993 году — докторскую диссертацию (тема: «Модели локальной агрегации»).
Учёный работал приглашённым профессором во многих университетах Европы и США, в том числе в Калифорнийском технологическом институте, Университете Босфора, Парижском университете, Университете Турку (Финляндия), Международном центре экономических исследований (Италия), Кильском университете (Германия). Он также выступал приглашённым докладчиком более чем в 30 университетах, включая Гарвардский университет, Массачусетский технологический институт, Стэнфордский университет, Университет Мэриленда, Университет Райса, Римский университет Ла Сапиенца, Лондонская школа экономики и др.
Выступая на семинаре с обширной презентацией, профессор Фуад Алескеров рассказал о сущности сетевого анализа, о многолетних исследованиях в этой области и их результатах. Учёный провёл анализ и оценку кредитования в банковском секторе с использованием разработанного им метода сетевого анализа. В рамках оценки были разработаны два индекса — Bundle и Pivotal. Эти модели оценки применялись в банках России и Турции. Индексы позволяют с помощью математических методов анализировать текущее состояние рынка банковского кредитования. С использованием метода сетевого анализа также были оценены социально-экономические последствия международной миграции населения.
Ф. Алескеров также подробно рассказал о другом своём исследовании — сетевом анализе проблем продовольственной безопасности в условиях глубокой неопределённости. Этот анализ позволяет измерять и оценивать продовольственную безопасность, уровень питания населения, а также влияние кризисов и природных катастроф на обеспечение стран продовольствием с учётом местного производства, импорта и экспорта в отдельных государствах.
Результаты исследований учёного, в том числе пять книг, опубликованы в издательстве Springer.
Затем состоялись дискуссии, прозвучали ответы на вопросы участников семинара и проведено широкое обсуждение вокруг темы.