Noyabrın 18-də Elm və Təhsil Nazirliyinin İqtisadiyyat İnstitutunun Elmi Şurasının növbəti iclası keçirilmişdir. Baş direktor, professor Nazim Müzəffərlinin sədrliyi ilə keçirilən toplantıda bir sıra məsələlər müzakirə edilmişdir.
İclasda 2025-ci ildə İqtisadiyyat İnstitutunun doktoranturasına qəbul olmuş doktorantların iştirakı ilə onların dissertasiya mövzularının müzakirəsi keçirilmişdir. Hər bir dissertasiya mövzusu ayrılıqda geniş müzakirə edilərək təsdiq edilmişdir.
Elmi Şurada İnstitutun “Monetar və fiskal tənzimləmə problemləri” şöbəsinin müdiri, i.e.d., dosent Yaşar Məmmədov yazdığı yeni monoqrafiyanın - “Müasir iqtisadiyyatın güzgüsü: Fond bazarlarının dünya və Azərbaycan reallıqları” mövzusunda çıxış edib. Bildirib ki, monoqrafiyada müasir iqtisadi transformasiya şəraitində qlobal və milli fond bazarlarının inkişaf meyilləri çoxşaxəli təhlil olunur. Müəllif dünya fond bazarlarının tarixi formalaşma prosesi, iqtisadi artım, investisiya axınları və maliyyə sabitliyi ilə qarşılıqlı əlaqə mexanizmlərini elmi əsaslarla qiymətləndirir. Tədqiqat çərçivəsində Azərbaycanın fond bazarının makroiqtisadi mühitdə inkişaf mərhələləri, struktur quruluşu, institusional xüsusiyyətləri və mövcud problemləri dərindən araşdırılmışdır. Bununla yanaşı, bazarın iqtisadi sistemə təsiri qlobal və regional göstəricilərlə müqayisəli şəkildə dəyərləndirilmişdir. Aparılmış araşdırmalar əsasında fond bazarının səmərəliliyinin yüksəldilməsi, kapital axınlarının şaxələndirilməsi, institusional islahatların gücləndirilməsi və beynəlxalq təcrübəyə uyğun tənzimləmə mexanizmlərinin tətbiqi üzrə elmi və praktik cəhətdən əsaslandırılmış təkliflər irəli sürülmüşdür.
Sonra “Müasir iqtisadiyyatın güzgüsü: Fond bazarlarının dünya və Azərbaycan reallıqları” mövzusunda maraqlı müzakirələr aparılıb, suallar cavablandırılıb (economics.org.az).

18 ноября состоялось очередное заседание Ученого совета Института Экономики Министерства науки и образования. На заседании под председательством генерального директора, профессора Назима Музаффарли был обсужден ряд вопросов.
В заседании приняли участие докторанты, поступившие в докторантуру Института Экономики в 2025 году. Каждая тема диссертации обсуждалась и утверждалась отдельно.
На Ученом совете заведующий отделом «Проблемы денежно-кредитного и фискального регулирования» института, доктор экономических наук, доцент Яшар Мамедов выступил с докладом по теме своей новой монографии – «Зеркало современной экономики: реалии фондовых рынков Азербайджана и мира». Он отметил, что в монографии представлен многогранный анализ тенденций развития мировых и национальных фондовых рынков в условиях современной экономической трансформации. Автор на научной основе оценивает исторический процесс становления мировых фондовых рынков, экономический рост, инвестиционные потоки и механизмы взаимодействия с финансовой стабильностью. В рамках исследования были глубоко изучены этапы развития азербайджанского фондового рынка в макроэкономической среде, его структурная структура, институциональные особенности и существующие проблемы. Кроме того, была проведена оценка влияния рынка на экономическую систему в сравнении с мировыми и региональными показателями. На основе проведенного исследования были выдвинуты научно и практически обоснованные предложения по повышению эффективности фондового рынка, диверсификации потоков капитала, усилению институциональных реформ и применению механизмов регулирования в соответствии с международным опытом.
Затем состоялись интересные дискуссии на тему «Зеркало современной экономики: мировые и азербайджанские реалии фондовых рынков» и даны ответы на интересующие членов Совета вопросы (economics.org.az).