Elm və Təhsil Nazirliyinin İqtisadiyyat İnstitutunda 18 Oktyabr - Müstəqilliyin Bərpası Gününə həsr olunmuş tədbir keçirilib.
Tədbirdə ETN İqtisadiyyat İnstitutunun Həmkarlar Təşkilatının sədri, dosent Pərviz Həsənov, aparıcı elmi işçilər Tanrıverdi Paşa, Emin Məmmədzadə və Mətanət Abdalova və digərləri çıxış edərək dövlət müstəqilliyinin əldə edilməsini xalqımızın həyatında mühüm əhəmiyyəti olan tarixi hadisə kimi qiymətləndiriblər. Müstəqillik illərində Ümummilli Lider Heydər Əliyevin rəhbərliyi ilə Azərbaycanın böyük bir inkişaf yolu keçdiyi, bütün sahələrdə köklü islahatların aparıldığı, ölkənin böhrandan çıxaraq davamlı və dayanıqlı tərəqqisinə nail olunduğu, dünya birliyində layiqli yer tutduğu xususi vurğulanıb. Qeyd olunub ki, həmin uğurlu siyasət bu gün də Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam etdirilir, ölkəmizin iqtisadiyyatı inkişaf edir, müstəqilliyimiz daha da möhkəmlənir.
Alimlər çıxışlarında 1991-ci ildə qəbul edilmiş “Azərbaycan Respublikasının dövlət müstəqilliyi haqqında Konstitusiya Aktı”nın tarixi əhəmiyyətindən danışıblar. Respublikamızda müstəqillik illərində keçilmiş şərəfli yola siyasi və iqtisadi cəhətdən nəzər salmaqla yanaşı, indiyədək əldə olunmuş siyasi, iqdisadi və sosial sahədəki nailiyyətləri qeyd ediblər (economics.org. az)

В Институте Экономики Министерства науки и образования состоялось мероприятие, посвященное 18 октября – Дню восстановления независимости.
На мероприятии выступили председатель Профсоюзной организации Института Экономики Министерства науки и образования, доцент Парвиз Гасанов, ведущие научные сотрудники Танрыверди Паша, Эмин Мамедзаде, Метанет Абдалова и другие, которые оценили обретение государственной независимости как историческое событие, имеющее огромное значение в жизни нашего народа. Было подчеркнуто, что за годы независимости под руководством Общенационального лидера Гейдара Алиева Азербайджан прошел большой путь развития, были проведены коренные реформы во всех сферах, страна вышла из кризиса и добилась непрерывного и устойчивого прогресса, заняв достойное место в мировом сообществе. Было отмечено, что эта успешная политика сегодня успешно продолжается Президентом Азербайджанской Республики Ильхамом Алиевым, экономика нашей страны развивается, а наша независимость еще больше укрепляется.
В своих выступлениях ученые рассказали об историческом значении «Конституционного акта о государственной независимости Азербайджанской Республики», принятого в 1991 году. Помимо обзора славного пути, пройденного нашей республикой за годы независимости с политической и экономической точки зрения, они отметили достигнутые на сегодняшний день успехи в политической, экономической и социальной сферах (economics.org.az)