Fevralın 25-də Elm və Təhsil Nazirliyinin İqtisadiyyat İnstitutunda Xocalı soyqırımının 33-cü ildönümünə həsr olunan anım tədbiri keçirilib. Tədbirdə institutun əməkdaşları iştirak ediblər.
Əvvəlcə Xocalı soyqırımı qurbanlarının və Vətən uğrunda canlarından keçmiş bütün şəhidlərimizin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad olunub.
Tədbiri giriş sözü ilə İqtisadiyyat İnstitutunun baş meneceri Şakir Alıyev açaraq Xocalı soyqırımının tariximizdə ən dəhşətli faciə olduğunu, dinc və silahsız insanların məqsədli şəkildə xüsusi amansızlıqla qətlə yetirildiyini bildirib. Qeyd olunub ki, 613 nəfər, o cümlədən 106 qadın, 63 uşaq və 70 qoca qəddarcasına öldürülüb, 8 ailə tamamilə məhv edilib, 25 uşaq hər iki valideynini, 130 uşaq isə valideynlərindən birini itirib. Həmin gecə 1275 dinc sakin əsir götürülüb, onlardan 150 nəfərin taleyi məlum deyil. Bir sözlə, Xocalı faciəsi bəşəriyyətin ən dəhşətli soyqırımlarından biri kimi qiymətləndirilməlidir.
Sonra çıxış edənlər - İqtisadiyyat İnstitutunun aparıcı elmi işçiləri Tanrıverdi Paşa, dos. Mahir Zeynalov, dos. Tariyel Qurbanov və digərləri tarixən ermənilərin xalqımızın başına gətirdikləri faciələrdən, zaman-zaman tarixi torpaqlarımızı işğal etmələrindən, xalqımızın düşmənlə mübarizə əzmindən danışıblar, Qeyd olunub ki, xalqımız baş verənləri heç vaxt unutmamalı, ondan nəticə çıxarmalıdır. Xocalı qurbanlarının, bütün şəhidlərimizin qisası alınıb, işğal altındakı torpaqlarımız azad olunub, ərazi bütövlüyümüz və suverenliyimiz bərpa edilib. Hazırda Bakı Məhkəmə Kompleksində xalqımıza qarşı hərbi cinayətlər törətməkdə təqsirləndirilən 15 nəfər erməniəsilli şəxslərin cinayət işi üzrə məhkəmə iclasları keçirilir. Bütün cinayətkarlar öz layiqli cəzalarını alacaqlar.
İndi Azərbaycan müstəqilliyini daha da möhkəmləndirməli, iqtisadi qüdrətini artırmalı, ordusunu gücləndirməlidir. Hazırda Qarabağda iri miqyaslı bərpa və yenidənqurma işləri gedir, məskunlaşma daha böyük vüsət alır və biz öz dədə-baba torpaqlarımızda, o cümlədən Xocalıda əbədi yaşayacağıq (economics.org.az).

25 февраля в Институте экономики Министерства науки и образования состоялось памятное мероприятие, посвященное 33-й годовщине Ходжалинского геноцида. В мероприятии приняли участие сотрудники института.
Сначала минутой молчания почтили светлую память жертв Ходжалинского геноцида и всех наших шехидов, отдавших свои жизни за Родину.
Главный менеджер Института экономики Шакир Алыев открыв мероприятие вступительной речью, отметил, что Ходжалинский геноцид был самой страшной трагедией в нашей истории, и что мирные и безоружные люди были преднамеренно и безжалостно убиты. Он подчеркнул, что были зверски убиты 613 человек, в том числе 106 женщин, 63 детей и 70 пожилых людей, 8 семей были полностью уничтожены, 25 детей потеряли обоих родителей, а 130 детей потеряли одного из родителей. В ту ночь в плен было взято 1275 мирных жителей, судьба 150 из которых неизвестна. Одним словом, Ходжалинскую трагедию следует считать одним из самых страшных геноцидов человечества.
Затем и другие выступившие - ведущие научные сотрудники Танрыверди Паша, доц. Махир Зейналов, доц. Тариэль Гурбанов говорили о трагедиях, которые армяне исторически причиняли нашему народу, об их периодической оккупации наших исторических земель и решимости нашего народа бороться с врагом. Было отмечено, что наш народ никогда не должен забывать о том, что произошло, и делать из этого выводы. В настоящее время в Бакинском судебном комплексе проходят судебные заседания по уголовному делу 15 лиц армянского происхождения, обвиняемых в совершении военных преступлений против нашего народа. Все преступники получат заслуженное наказание.
Теперь Азербайджану необходимо еще больше укрепить свою независимость, увеличить свою экономическую мощь и усилить свою армию. В настоящее время в Карабахе ведутся масштабные восстановительные и реконструкционные работы, заселение расширяется, и мы будем жить вечно на наших исконных землях, в том числе и в Ходжалы (economics.org.az).