Fevralın 13-də Biznes mühiti və beynəlxalq reytinqlər üzrə Komissiyanın Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin rəhbərlik etdiyi “Əmək bazarı” işçi qrupunun növbəti iclası keçirilib. İclasda işçi qrupunun rəhbəri, əmək və əhalinin sosial müdafiəsi nazirinin müavini Anar Kərimov, Komissiyanın Katibliyinin rəhbəri, Prezident Administrasiyasının sektor müdiri Vüsal Şıxəliyev, işçi qrupunda təmsil olunan hökumət və qeyri-hökumət qurumlarının nümayəndələri iştirak ediblər.
Elm və Təhsil Nazirliyinin İqtisadiyyat İnstitutunun “İnklüziv sosial inkişaf” şöbəsinin müdiri, i.e.d. Rəsmiyyə Abdullayevanın da iştirak etdiyi iclasda işçi qrupunun 2024-cü il üçün Fəaliyyət Planının icrası, habelə Dünya Bankı Qrupunun “Business Ready” hesabatının “İşçi qüvvəsi” indikatoru ilə bağlı 2024-cü il üzrə Yol Xəritəsi üzrə görülmüş işlərə dair təqdimatlar dinlənilib. Görüşdə, həmçinin əmək bazarının inkişaf etdirilməsi, əmək qanunvericiliyinin təkmilləşdirilməsi, aktiv əmək bazarı proqramlarının genişləndirilməsi və işçi qüvvəsinin bacarıqlarının artırılması istiqamətlərində atılan addımlar müzakirə edilib. Habelə hesabatın müvafiq alt-indikatoru üzrə aparılan diaqnostikanın ilkin nəticələrindən, 2025-ci ildə qarşıda duran prioritetlərdən bəhs olunub.

13 февраля состоялось очередное заседание рабочей группы «Рынок труда» Комиссии по бизнес среде и международным рейтингам, возглавляемой Министерством труда и социальной защиты населения. В заседании приняли участие руководитель рабочей группы, заместитель министра труда и социальной защиты населения Анар Керимов, руководитель Секретариата Комиссии, заведующий сектором Администрации Президента Вюсал Шихалиев, а также представители государственных и неправительственных организаций, представленных в рабочей группе.
На встрече, в которой также приняла участие заведующая отделом «Инклюзивное социальное развитие» Института экономики Министерства образования и науки, доктор экономических наук Расмия Абдуллаева, были заслушаны доклады о ходе реализации Плана действий рабочей группы на 2024 год, а также о проделанной работе по Дорожной карте на 2024 год по показателю «Рабочая сила» отчета «Business Ready» Группы Всемирного банка. На встрече также обсуждались шаги, предпринимаемые по развитию рынка труда, совершенствованию трудового законодательства, расширению активных программ на рынке труда и повышению квалификации рабочей силы. Также были обсуждены предварительные результаты диагностики, проведенной по соответствующему показателю отчета, и приоритеты на 2025 год.