Elm və Təhsil Nazirliyinin İqtisadiyyat İnstitutunda Bakı Biznes Universitetinin (BBU) magistrantlarına elmi-tədqiqat təcrübəsi keçirilir. Noyabrın 15-dən dekabrın 13-nə kimi İqtisadiyyat İnstitutunun alimləri tərəfindən təşkil edilən təlimlərdə BBU-nun II kursda təhsil alan 10 magistrantı iştirak edir. COP29 tədbirləri ilə əlaqədar təlimlər noyabrın 15-dən 25-nə kimi distant, sonra isə əyani olacaq.
Təcrübə-təlim kursunun yüksək səviyyədə təşkil edilməsi üçün i.f.d, dosent Tariyel Qurbanov magistrantlara elmi tədqiqat təcrübəsinin rəhbəri təyin edilib. Noyabrın 15-də İqtisadiyyat İnstitutunda BBU-nun təlimlərdə iştirak edən magistrləri ilə görüş keçirilib. Tədbirdə BBU-nun Magistratura və Doktorantura Mərkəzinin rəhbəri İsmayıl Şərifli, Karyera və məzunlarla iş şöbəsinin müdiri Qafar Bağırov da iştirak ediblər.
Kursların keçirilməsi üçün İqtisadiyyat İnstitutu ilə Bakı Biznes Universiteti (BBU) arasında əməkdaşlıq müqaviləsi imzalanıb. Müqaviləyə əsasən ödənişli olan təlim kursları üçün BBU İqtisadiyyat İnstitutuna vəsait ödəyir. Bu, özəl universitetlə elmi İnstitut arasında haqqı ödənilmək şərti ilə tələbə və magistrantlara ixtisas üzrə təşkil olunan təlim olaraq Azərbaycanda maraqlı və diqqət çəkən təcrübədir. Onlar üçün elmi tədqiqat xarakterli təlimlər, praktiki məşğələlər təşkil olunacaq. Təlimləri İqtisadiyyat İnstitutunun aparıcı alimləri keçəcəklər.
Magistrantlar İqtisadiyyat İnstitutunda aparılan funtamental elmi-tədqiqat işləri ilə də yaxından tanış olmaq imkanı qazanırlar. Elmi tədqiqat təcrübəsinin sonunda magistrantlara İqtisadiyyat İnstitutunun sertifikatlarının təqdim olunması nəzərdə tutulur (economics.org.az).

В Институте экономики Министерства науки и образования магистрантам Бакинского Университета Бизнеса предоставляется научно-исследовательская практика. С 15 ноября по 13 декабря 10 магистрантов второго курса БУБ принимают участие в тренинге, организованном учеными Института экономики. В связи с мероприятиями COP29 обучение будет сначала проходить дистанционно, а затем очно.
Доцент Тариэль Гурбанов назначен руководителем научно-исследовательской практики магистрантов. 15 ноября в Институте экономики состоялась встреча с магистрантами БУБ, участвующими в тренинге. В мероприятии также приняли участие руководитель Центра магистратуры и докторантуры БУБ Исмаил Шарифли, заведующий отделом карьеры и работы с выпускниками Гафар Багиров.
Для проведения тренингов между Институтом экономики и Бакинским Университетом Бизнеса (ББУ) подписано соглашение о сотрудничестве. Согласно договору, БУБ выплачивает Институту экономики средства на платные курсы обучения. Это интересный и заслуживающий внимания опыт в Азербайджане, поскольку организуется обучение студентов и магистрантов по специальностям между частным университетом и научным институтом при условии оплаты гонорара. Для них будут организованы научно-исследовательские тренинги и практические занятия. Обучение проведут ведущие ученые Института экономики. (еconomics.com.az ).