Elm və Təhsil Nazirliyinin İqtisadiyyat İnstitutunun İnklüziv sosial inkişaf şöbəsinin müdiri, iqtisad elmləri doktoru Rəsmiyyə Abdullayeva və həmin şöbənin elmi işçiləri Aygün Təhməzli və Vəfa Haşimli 31 may 2024-cü il tarixində Serbiyada keçirilən XII “İqtisadiyyatda yeni paraqdimalar: əlaqə, innovasiyalar və dayanıqlıq” mövzusunda beynəlxalq konfransda onlayn formatda iştirak ediblər.
Konfransda 14 (Azərbaycan, Türkiyə, Serbiya, Xorvatiya, Qazaxıstan, Bolqarısan, Ukrayna, Boniya və Hersoqavina, Polşa, Rumıniya və s.) ölkənin elm adamları təmsil olunub. R.Abdullayeva “Azərbaycanda rifah halının yaxşılaşdırılmasında sosial innovasiyaların rolunun qiymətləndirilməsi” mövzusunda çıxış edib. Konfransda dayanıqlıq, innovasiyalar, rəqəmsallaşma, BMT-nin Dayanıqlı İnkişaf Məqsədlər və s. mövzularda müakirələr aparılıb. Konfransın materiallarının Scopus elmi bazasına daxil edilməsi nəzərdə tutulur.

31 мая 2024 года заведующая отделом инклюзивного социального развития Института экономики Министерства науки и образования, доктор экономических наук Расмия Абдуллаева и научные работники этого отдела Айгюнь Тахмезли и Вафа Гашимли онлайн-формате приняли участие в XII Международной конференции «Экономика в новых парадигмах: коммуникация, инновации и устойчивое развитие», состоявшейся в Сербии.
На конференции были представлены ученые 14 стран (Азербайджан, Турция, Сербия, Хорватия, Казахстан, Болгария, Украина, Босния и Герцеговина, Польша, Румыния и др.). Р.Абдуллаева выступила с докладом на тему «Оценка роли социальных инноваций в улучшении благосостояния в Азербайджане». На конференции обсуждались вопросы устойчивого развития, инновации, цифровизации, Цели Устойчивого Развития ООН и др. Планируется включение материалов конференции в научную базу данных Scopus.