Fevralın 26-da Elm və Təhsil Nazirliyinin İqtisadiyyat İnstitutunun Elmi Şurasının iclası keçirilib. Baş direktor, professor Nazim Müzəffərlinin sədrliyi ilə baş tutan toplantıda bir sıra məsələlər müzakirə edilib.
Əvvəlcə Xocalı soyqırımı qurbanlarının və Vətən uğrunda canlarından keçmiş bütün şəhidlərimizin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad olunub.
İqtisadiyyat İnstitutunun icraçı direktoru, dosent Famil Rüstəmov İnstitutun elmi-təşkilati fəaliyyəti haqqında Elmi Şuranın iclasında məruzə ilə çıxış etmişdir. Məruzədə mövcud vəziyyət geniş təhlil edilmiş, inkişaf perspektivləri qeyd edilmişdir. İndiyədək həyata keçirilmiş tədbirlər, görülmüş işlər və əldə olunmuş müsbət nəticələr barədə məlumat verilmiş, İnstitutun insan potensialı və akademik resursları ilə bağlı məsələlərə xüsusi diqqət yetirilmişdir.
Çıxış zamanı Gənc Alimlər və Mütəxəssislər Şurasının aktivləşdirilməsi, doktorantların real elmi mühitə inteqrasiyası, elmi rəhbərlik sisteminin gücləndirilməsi, əməkdaşların motivasiya və təşviq mexanizmlərinin təkmilləşdirilməsi, elmi fəaliyyətin təşkili və koordinasiyası, tədqiqatların keyfiyyət göstəricilərinin yüksəldilməsi, əməkdaşların fəaliyyətinin qiymətləndirilməsi və akademik heyətin fərdi reytinq sisteminin hazırlanması kimi məsələlər vurğulanmışdır.
Eyni zamanda çıxışda rəqəmsal idarəetmə və kommunikasiya mexanizmlərinin inkişafı, İnstitutun internet saytının və elmi jurnalının təkmilləşdirilməsi, maddi stimullaşdırma mexanizminə yenidən baxılmasının zəruriliyi qeyd olunmuşdur. Yerli və xarici elm və təhsil müəssisələri ilə qarşılıqlı faydalı əməkdaşlığın gücləndirilməsinin, birgə tədbirlərin keçirilməsinin, müştərək layihələrin icrasının, dövlət qurumları ilə institusional əlaqələrin daha da möhkəmləndirilməsinin vacibliyi vurğulanmışdır.
Məruzə ətrafında geniş müzakirələr aparılmış, təklif və tövsiyələr səsləndirilmişdir.
İclasda “Sənaye siyasəti və investisiya problemləri" şöbəsinin müdiri, prof. Tofiq Hüseynovun "Azərbaycanda emal sənayesi: reallıqlar və perspektivlər" adlı monoqrafiyası müzakirə edilərək çapa tövsiyə olunub.
Elmi Şurada gizli səsvermə yolu ilə İnstitutun "Demoqrafiya və məşğulluq problemləri" şöbəsinin aparıcı elmi işçiləri, iqtisad üzrə fəlsəfə doktorları - Akifə Ağayarova və İntizar Qurbanovaya dosent elmi adının verilməsi haqqında qərar qəbul olunub (economics.org.az).

26 февраля состоялось заседание Учёного совета Института Экономики МНО. Под председательством генерального директора института, профессора Назима Музаффарли в ходе заседания был обсуждён ряд вопросов.
Сначала была почтена минутой молчания память жертв Ходжалинского геноцида и всех наших шехидов, отдавших жизнь за Родину.
Исполнительный директор Института Экономики, доцент Фамиль Рустамов выступил на заседании Учёного совета с докладом о научно-организационной деятельности института. В докладе был проведён широкий анализ текущего состояния и обозначены перспективы развития деятельности института. Ф.Рустамов представил информацию о реализованных мероприятиях, выполненных работах и достигнутых положительных результатах, при этом особое внимание уделил вопросам кадрового потенциала и академических ресурсов института.
В ходе выступления были подчеркнуты такие вопросы, как повышение активности Совета молодых учёных и специалистов, интеграция докторантов в реальную научную среду, усиление системы научного руководства, совершенствование механизмов мотивации и стимулирования сотрудников, организация и координация научной деятельности, повышение качественных показателей исследований, оценка деятельности сотрудников и разработка системы индивидуального рейтинга академического персонала.
Одновременно была отмечена необходимость развития механизмов цифрового управления и коммуникации, совершенствования интернет-сайта и научного журнала института, а также пересмотра системы материального стимулирования. Подчёркнута важность укрепления взаимовыгодного сотрудничества с отечественными и зарубежными научно-образовательными учреждениями, проведения совместных мероприятий, реализации совместных проектов и усиления институциональных связей с государственными структурами.
Вокруг доклада состоялись широкие обсуждения, были высказаны предложения и рекомендации.
На заседании также была рассмотрена монография заведующего отделом «Промышленная политика и инвестиционные проблемы», профессора Тофика Гусейнова под названием «Обрабатывающая промышленность Азербайджана: реалии и перспективы», которая была рекомендована к печати.
Путём тайного голосования Учёный совет принял решение о присвоении учёного звания доцента ведущим научным сотрудникам отдела «Проблемы демографии и занятости», докторам философии по экономике — Акифе Агаяровой и Интизар Гурбановой.