İyunun 2-də Elm və Təhsil Nazirliyinin İqtisadiyyat İnstitutunda ənənəvi daimi Elmi Seminar keçirilmişdir. Elmi katib, i.e.d. Leyli Allahverdiyevanın sədrliyi ilə keçirilən seminarda İnstitutun “İnklüziv sosial inkaşaf” şöbəsinin aparıcı elmi işçisi, i.f.d. Jalə Əliyeva “İnklüziv cəmiyyət quruculuğu və əlilliyi olan şəxslərin həyat keyfiyyəti” mövzusunda məruzə ilə çıxış etmişdir.
Məruzəçi çıxışında inklüziv cəmiyyətin – yəni heç kəsi geridə qoymayan, hamını əhatə edən bir cəmiyyətin qurulmasında əlilliyi olan şəxslərin rifahının yaxşılaşdırılmasının, onların digərləri ilə bərabər şəkildə yaşamaq və inkişaf etmək imkanlarından istifadə edə bilmələrinin vacibliyindən danışıb. Məruzədə əlilliyi olan şəxslərin fiziki, emosional və ya zehni çətinlikləri səbəbindən gündəlik həyatda qarşılaşdıqları maneələrdən bəhs edilib, bu kateqoriyadan olan şəxslərin sosial müdafiəsinin mövcud vəziyyəti, məşğulluqları və təhsil imkanları ilə bağlı məsələlərə toxunulub. Habelə tədqiqatçı Azərbaycanda əlilliyi olan şəxslərin həyat keyfiyyətinə dair keçirdiyi sorğunun nəticələrini təqdim edib.
Sonra mövzu ətrafında geniş müzakirələr aparılıb, iştirakçıların sualları cavablandırılmışdır (economics.org.az).

2 июня в Институте Экономики Министерства науки и образования состоялся традиционный Научный семинар. На семинаре под председательством ученого секретаря, доктора экономических наук Лейли Аллахвердиевой ведущий научный сотрудник отдела «Инклюзивное социальное развитие» института, доктор философии по экономике Жаля Алиева выступила с докладом на тему «Формирование инклюзивного общества и качество жизни лиц с ограниченными возможностями».
В своем выступлении Ж.Алиева рассказала о важности улучшения благосостояния людей с ограниченными возможностями в процессе формирования инклюзивного общества - общества, которое никого не оставляет в стороне, обеспечивая всем одинаковую возможность жить и развиваться наравне с другими. В выступлении обсуждались препятствия, с которыми сталкиваются люди с ограниченными возможностями в повседневной жизни из-за физических, эмоциональных или умственных трудностей, а также затрагивалось современное состояние социальной защиты людей этой категории, их трудоустройство и возможности получения образования. Ж.Алиева также представила результаты опроса о качестве жизни людей с ограниченными возможностями в Азербайджане.
Затем состоялись обширные обсуждения по теме и были даны ответы на вопросы участников (economics.org.az).